Тазгодишното издание на пленер "Хартията" на Художествена галерия в Добрич е под наслов "Хартията - същност и намеса", съобщават от културния институт в социалните мрежи.
Партитура на неизвестен валс на Фредерик Шопен, писана преди около двеста години, е открита в хранилището на Библиотека и музей "Морган" в Ню Йорк, съобщи електронното издание на британския в. "Гардиън".
Ръкописът, с написано на ръка името на Шопен, е намерено от куратор през пролетта.
"Помислих си какво ли може да е това, не познах музиката", каза пред в. "Ню Йорк таймс" кураторът Робинсън Макклелън. Първоначално той не бил сигурен, че става дума за творба на Шопен. Преснимал партитурата и я изсвирил на пиано в дома си. Консултирал се с учен от университета на Пенсилвания, който е експерт по творчеството на полския композитор, преди от музея да изследват мастилото и хартията и да обявяват находката за оригинал на Шопен. Графологичната експертиза също показала съвпадение с почерка на Шопен.
Напълно убедени сме в заключенията си, каза Макклелън. От музея смят
Творбата на Банкси върху щора на входа на Лондонската зоологическа градина е премахната за "съхранение", предаде Пи Ей мидия/ДПА.
След отстраняването й популярната атракция ще може да използва целия си вход през натоварения летен период.
Произведението на загадъчния стрийт артист, изобразяващо горила, която вдига щората и позволява на няколко птици и тюлен да избягат, е заменена с реплика.
Наблизо е поставен надпис Banksy woz ere (Банкси беше тук) и са поднесени извинения на всички разочаровани фенове на уличния художник.
Картината на входа на зоологическата градина беше деветата и последна творба от поредица на Банкси с изображения на животни, които се появиха в Лондон.
"Това беше невероятна изненада и ние, честно казано, сме развълнувани, че той избра нас за големия финал на тази серия, за която толкова се говори", каза Ребека Бланча
Ректорът на Националната художествена академия проф. Георги Янков подрежда юбилейна изложба. Експозицията е озаглавена „Нео Ренесанс“ и ще бъде представена в галерия „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници (СБХ) от 8 до 29 ноември, съобщават организаторите.
Куратор на изложбата е Десислава Зафирова.
Георги Янков е роден на 1 януари 1964 в София. Завършил е Средно художествено училище по приложни изкуства – София, а след това - и Националната художествена академия. Професор е в катедра „Плакат и визуална комуникация“, дисциплини: плакат; екранна графика. Председател е на New vision international group и член на упавителния съвет на секция „Графичен дизайн“ в СБХ. Автор е на няколко самостоятелни изложби.
/ВСР
Четиринадесетото издание на Act фестивалa за свободен театър ще се проведе между 14 и 20 октомври под мотото „Невъзможните разговори“. То ще включва програма от българска и международна драматургия, съвременен танц и пърформанс, мултижанрови експерименти, дискусии, работилници и съпътстващи събития, информират организаторите.
В рамките на изданието ще бъдат представени 30 български театрални представления, в пространствата на РЦСИ „Топлоцентрала“, сцена „Дерида“, Yalta Art Room, I Am Studio, Vox Populi и ателие „Пластелин“. Те представят разнообразието и изобилието на независимата сцена, както и почти всички нейни жанрове, посочват от екипа.
На 14 октомври в РЦСИ „Топлоцентрала“ вместо с театър, фестивалът ще стартира с дискусията „Невъзможните разговори“, чиято тема е посветена на изданието. Невъз
Днес Марчело Мастрояни, изнервеният "латинолюбовник", символ на мъжественост в италианското кино, беден младеж и беглец от нацистки трудов лагер през Втората световна война щеше да навърши сто години.
Си Ен Ен припомня склонността на тосканеца да бъде откровен и скромен, дори малко в повече, отколкото се очаква от филмова звезда.
"Аз изобщо не съм пристрастен към секса", казва Мастрояни пред американска телевизионна публика, докато е на върха на кариерата си. И припомня, че режисьорът Федерико Фелини го наема за култовия филм "Сладък живот" (1960 г.), "защото имам ужасно обикновено лице".
Марчело Мастрояни е роден на 28 септември 1924 г. в семейството на дърводелец. Скромното положение на фамилията принуждава баща му да прекрати образованието на момчето още на 14 години и да го изпрати на работа. Марчело работи каквото му попадне в Рим – истински герой на
Художественият пленер ще се проведе от 28 август до 6 септември в залите на галерията.
Десет дни в Художествена галерия - Добрич ще творят художниците Благовеста Нейчева, Валентина Лапчева, Венета Велева, Дора Иванова, Елена Панайотова, Капка Кънева, Красимир Терзиев, Мартина Караиванова, Румен Рачков, Румена Калчева, Теодор Лихо.
"Обединява ги експериментът с ръчната хартия и богатите творчески възможности, които тя предлага. Работният процес традиционно ще протече при отворени врати, а посетителите ще могат да се запознаят с творческата биография на всеки от авторите по време на вечерните срещи", допълват от културния институт.
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерство на културата и Община град Добрич, в партньорство с хотел „Вила ди Полета“.
В миналогодишното издание се включиха творците Валентин Асенов-Хъкъла, Вержиния Маркарова, Деси Денева, Кая Ценкуловска, Милена Алджабари, Павлина Сърбова, Тодор Овчаров, Янко Ненов и Юелай Жуан от Китай. То бе под наслов "Хартията - дом за спомени" и завърши с обща изложба на произведенията на всички участници.
Сингълът Love Somebody на Морган Уолън зае първо място в класацията Хот 100 на "Билборд", съобщи сайтът на изданието.
Песента, която излезе на 18 октомври, е третата, с която изпълнителят оглавява класацията.
Уолън обяви песента през месец май в ТикТок и я изпълняваше на концертите си в Европа от турнето One Night at a Time.
Шабузи отстъпи на втора позиция с A Bar Song след 15 седмици на върха на чарта.
Били Айлиш слиза от второ на трето място с Birds of a Feather.
Песента Espresso на Сабрина Карпентър, която миналата седмица заемаше трета позиция в класацията, слиза на пето място, а другото парче на певицата Taste отива на девета от осма позиция.
На четвърто място е Die With a Smile на Лейди Гага и Бруно Марс, който е и на осма позиция в чарта с APT.
Пост Малоун в сътрудничество с Морган Уолън слизат от пето на шесто място с I H
„Повече лаборатория!“ е мотото на новия сезон в „Сфумато“, съобщават от театралната работилница.
„Внимание! Паднал ангел" и „Пейзаж“ е първата премиера и тя е наистина своеобразна, защото обединява две заглавия, номинирани от „Малък сезон 2024“, които взаимно се допълват и обогатяват, коментират от театъра.
По думите им публиката ще има възможността да ги види последователно, за да бъде това едно наистина неочаквано и интензивно театрално преживяване и среща.
Предстоят премиерите и на „Митове за крал Макбет" по Шекспир с режисьор Дарий Чавдаров, Mahamaya Electronic Devices – по най-новата пиеса на Иван Вирипаев с режисьор Люба Тодорова, танцовият спектакъл „Чертеж на съня" с хореограф
Драматичният театър в Пловдив отбелязва Нощта на театрите с изложба с емблематичните театрални плакати на Ганчо Ганев, откриване на новата VR зала в Музея на театъра и спектакъла "Без кръв".
Театърът посвещава вечерта на историята и паметта, каза при откриването на изложбата директорът на културната институция Сюзанна Арутюнян-Василевска.
Ганчо Ганев е плакатист на театъра от близо 50 години. Вчера авторът навърши 80 години. Всяко неговo произведениe разказва за духа на моментите, оставили отпечатък на театралната сцена. Изложбата в голямото фоайе е възможност публиката да се докосне до част от историята на Драматичен театър - Пловдив.
Ганчо Ганев е имал честта да работи с много големи режисьори в едно от най-силните времена на театъра - през 70-те и 80-те години, когато тук са били Любен Гройс, Иван Добчев, Юлия Огнянова, Пантелей Пантелеев, каза К
Националното турне „Концерти с кауза“ под наслов „С песен и стих в сърцата“ премина и през Плевен. Името на турнето е избрано специално. То е организирано в подкрепа на две важни кампании – на хората с репродуктивни проблеми и каузата за повече българска музика в национален ефир.
Плевенчани аплодираха в залата на Народно читалище „Съгласие 1869“ изпълненията на Нели Рангелова, Милена Славова, Росица Ганева, Искрен Пецов, Дует с кауза /Галя Георгиева и Наско Лазаров/, група „Спринт“, група „Хоризонт“, Красимир Недялков. Публиката пя заедно с тях и организира светлинно шоу.
Специални гости бяха децата и младежите от Музикален център Dori Dios - Плевен с ръководител Дори Люцканова.
В началото на концерта заместник кметът на Община Плевен Елина Димитрова обяви, че председател
Градската художествена галерия в Пловдив посвещава месец октомври на Йоан Левиев по повод 90-годишнината от рождението му, съобщиха от културната институция.
От осми октомври в зала „2019“ ще бъдат представени 85 негови платна.
Красимир Линков, куратор на изложбата „Йоан Левиев“ и директор на галерията, е избрал да срещне публиката с автора чрез неговите най-добри живописни произведени от серии, които художникът сам особено цени. В залата се открояват платната от живописните цикли „Царски времена“ и „Ахилес“.
„Атаката на Ахилесовците“, „Парадът на Ахилесовците“ и другите композиции от тази поредица са впечатляващи спектакли на катарзиса на човешката душа, на борбата за надмощие, в която триумфалната победа се изражда в бутафорен изблик на опиянение, пише Линков в монография за а